Site Haritası | Türkçe | English
Anasayfa » Etkinlikler » Eğitimler
2018-2019 Eğitim Yılı Ön Kayıt Formları:
                                     

                                           


2018 - 2019 Eğitim Yılımız Başlıyor...

Başvuru ve kayıt için aşağıdaki formları doldurabilirsiniz.

Yazarlık Atölyesi

Yazarlık Atölyesi, yazar olunana kadar çıkılması gereken basamakları aydınlatır. Öncelikli koşul okumak olduğundan Türk ve dünya edebiyatının başyapıtları irdelenir. 
Bununla eş zamanlı olarak yazma çalışmaları yapılır. Katılımcıların metinleri kelime kelime incelenirken özgünlüğe müdahale edilmeden dikkat edilmesi gereken yerlerin altı çizilir. Ne yazılması gerektiğinin değil, nasıl yazılması gerektiğinin üzerinde durulur. 
Söz konusu çalışmalar yapılırken edebiyatın asıl amacı ortaya çıkar ve kişi, hayatı, insanı ve en önemlisi de kendini okumayı öğrenir. Görmenin, okumanın, elemenin ve çerçevelemenin sırları paylaşılır. Katılımcılarda aranan nitelikler: Okuma sevgisi, yazma cesareti, disiplinli çalışma.

Ders Başlangıcı: 1 Ekim 2018                
Saat: 11:00                
Gün: Pazartesi
Anlam Arayışı - Uzun Yolculuk

Anlam Arayışı; İstev bünyesinde farklı alt başlıklar ile süregelen bir hayatı anlama sanatıdır. Ders saatinde kürsü sahibi oturumu açar ve özgün buluşlarını paylaşır. Onunla birlikte katılımcılar pasif birer dinleyici olmaktan ziyade, anladıklarını özlü sözler ve yazılı sözler ile özgürce ifade etmeye cezbedilirler.
Oturum saatleri; güncel hayatın sorgulanması ve saflaşarak yaşama hazır hale getirilmesi için; önce Kuran-ı Kerim’den alınan ilhamlarla belirlenir. Ardından alınan ilhamlar felsefi bir bakış ve edebi bir üslupla katılımcıların fikrine sunulur.Program; zamanını katılımcılardan gelecek özgür fikirlere el verecek şekilde tasarrufuyla ön plandadır.Programın ana amacı Kitap’la hayatı eşleştirmek, Allah ile insanın/insanlığın ayrılığına son verilmesine kendince katkıda bulunmaktır. Çünkü Anlam Arayışı; aslında insanın Allah’ı arayışı, dolayısıyla kendini buluşunu amaçlamaktadır.

Program Kuran-ı Kerim’in farklı bölümlerinin klasik alt yapıyı dikkate alarak güncellemelerinden oluşur.

Önceki yıllarda;

1.Kısa sureler eşliğinde hayatı anlamlandırma

2.Çok okunan orta ölçekli sureler eşliğinde hayatı anlamlandırma

3.Bakara-Yusuf arası sureler eşliğinde hayatı anlamlandırma

Olarak tamamlanmıştır.

Bu yıl ders içeriğimiz; Kuran-ı Kerim’in ahkam/hayati hükümler bildiren ayetleri ve güncel hayatta uygulanma biçimleri ve imkanlarının felsefesi olacaktır.

Ders Başlangıcı: 1 Ekim 2018
Saat: 13:30
Gün: Pazartesi
Esmâ-i Hüsnâ

Esmâ-i Hüsnâ bilgisi hem biz kullarına Allah'ı tanıtması hem de Allah-âlem ilişkisine ışık tutması açısından önem taşımaktadır. İnsan, yaratıcısını sadece aklıyla bilmekle yetinmemekte gönül hayatı bakımından da O'nunla 
münasebet kurmak ihtiyacı hissetmektedir. Bu münasebetin sağlanmasında da Esmâ-i Hüsnâ'nın vazgeçilmez bir 
rolü vardır.
İnsanın kendini tanıması için de doğru bir Allah tasavvuruna ihtiyaç vardır. Allah’ı doğru bilmenin ve anlamanın yolu onu kendi isimleriyle tanımak ve bilmekten geçer. Bu açıdan inançların pekiştirilmesinin yanı sıra Esmâ-i Hüsnâ’yı bilmek; insanın yaratanı ve yaratılmışı doğru anlama, nefs terbiyesi ve kişisel tekamül açısından da son derece eğitici 
bir yoldur.
Programımız, Esmâ-i Hüsnâ’yı saymak, ezberlemek fiillerinden öteye taşıyarak onları anlamaya, pratiğe dönüştürmeye yönelik yapılan okumalardan oluşur.

Ders Başlangıcı: 2 Ekim 2018
Saat: 11:00
Gün: Salı
Yer: Altunizade Kültür Merkezi
114 KEŞİF | kahve Kur’an / hâl ah vâl

Çay, Kahve’ni yudumlarken,Kur’an’ı 114 kere, sonsuz anlamıyla keşfetmek,hâle bakmak, ahvâl sormak istiyorsan…

BİZE KATIL

Huzur’u gökten bize yetiştiren hızır kitap: Kur’ân’ın aydınlığında hali, hayatı, hayali ve ahvali konuşacağız. Biraz klasiğin eskimeyen yanı, biraz gün’ün, gece’nin, haber’in, gündemin eskiyecek yanı, biraz sen ve senliğin, biraz ben ve benliğimiz…en çok da bizliğimizi konuşacağız. Yüksek bir anlam kaynağına, hikmete ve Kitab’a rağmen neden bu kadar yere çakılıp kalmışız… Hâlleşecek, ahvâlleşeceğiz. Duyacak, duyumsayacak, duyuracağız. Görecek, körüntünün gözlerini vahye açmasını sağlayacak, kısa filmini, olmadı sinemasını çekeceğiz.

Bunları istiyoruz. Biz varız. Siz de varsanız?

Ders Başlangıcı: 1 Ekim 2018
Saat: 18:20
Gün: Pazartesi

Satır Arası Gezileri

Dünya’da çok az şehir Bizans, Konstantiniye ve İstanbul gibi tarihin en önemli başkentlerine mesken olmuştur. Birçok medeniyete ev sahipliği yapan İstanbul, doğal güzellikleri, gökyüzüne uzanan minareleri, altın yaldızlı kubbeleri, sarayları, köşkleri, müzeleri, park ve bahçeleri, kültürü, manevi atmosferi ve çok daha fazlasıyla keşfedilmeye devam ediyor.

İlim Sanat Tarih ve Edebiyat Vakfı sanat çalışmalarında bu yıl gençlerle İstanbul’un önemli tarihi mekanlarını Satır Arası Gezileri başlığında geziyor.

Genç gezgin Nurbanu Misirli rehberliğinde oluşturulan programımız 14 Ekim itibariyle başlayacaktır.

Gezi içeriğine dair bilgiler gezi takviminde yer almaktadır. 


                   Site Haritası  |   Gizlilik Politikası  |   İletişim  |  
Tüm hakları saklıdır. © 2012 İlim Sanat Tarih Edebiyat Vakfı