Site Haritası | Türkçe | English
Online Yazarlık Okulu
Yazarlık Okulu
Anasayfa » Eğitimler » Yazarlık Okulu
Yazarlık Okulu
            İSTEV Yazarlık Okulu

2012’den beri Yazarlık Atölyesi olarak eğitimlerine devam eden programımız 2019 yılı üç aşamalı bir okul haline dönüştürülmüştür. Mavi Ay, Dolunay ve Yeni Ay sınıfları bu üç aşamanın isimleri olarak seçildi.

Takvime bağımlı yaşayan günümüz insanının gökyüzüyle yeniden bağ kurabilmesi için sınıflarımızı ayın hareketlerine göre oluşturduk. Her sene 12 dolunayın yaşandığı takvimle aslında senkronize değilizdir. Yaklaşık üç senede bir 13 dolunay yani “Mavi Ay” oluştuğundan yeni öğrencilerimiz için kendilerini keşfedecek ve farklı bakış açıları kazanacakları ilk aşamanın ismi oldu İstev’de. Yazma yolculuğunu devam ettiren öğrencilerimiz bize dolunayın güzelliğini hatırlattığı için ikinci aşamaya Dolunay; öğrendikçe, okudukça genişleyen hayal güçlerine her ay yeni bir ayın doğacağına inandığımız için üçüncü aşamaya ise Yeni Ay ismini verdik.

           

               

İSTEV Yazarlık Okulunun üç aşamasında sizleri neler bekliyor?

Mavi Ay Sınıfı (Birinci Kademe):

Yazmayı düşünenler, nereden başlayacağını bilemeyenler, biriktirdiklerini yazıya aktarmak isteyenler, yazmak isteyip konu sıkıntısı çekenler… Mavi Ay sınıfımız tam size göre. Yazma serüveniyle tanışmak, okumalara yeni bir bakış açısı katmak için başlangıç mahiyetinde olan bu sınıfın dersleri Naime Erkovan ile yürütülür. Her dört haftanın sonunda yazarlık atölyelerinde yetişmiş ve kitabı çıkmış yazarlarla atölye çalışmaları yapılır

Mavi Ay sınıfına devam zorunluluğu aranmakta, programın tamamına katılım beklenmektedir. 13 hafta Naime Erkovan ile planlanan derslere 3 atölye çalışması eklenerek toplamda 16 haftalık bir program yapılır. Güz ve bahar dönemi iki kez açılan sınıflarda eğitimlerini tamamlayanlarla dönem sonunda bir değerlendirme toplantısı düzenlenip derse devam edecekler belirlendikten sonra iki Mavi Ay sınıfından mezun olan katılımcıların birleştirilmesiyle Dolunay Sınıfı oluşturulacaktır.

 

Dolunay Sınıfı (İkinci Kademe):

Bir sonraki sınıfımız ise Dolunay Sınıfıdır. Bu sınıftaki katılımcılar için 26 hafta olarak planlanan programa, yazarlarla birlikte atölye çalışmaları eklenerek 30 hafta ders yapılır. Katılımcıların “Edebiyat Konuşmaları”nın organizasyonda yer almaları sağlanırken vakıf yönetimiyle çalışma imkânı da sunulur. Naime Erkovan ile devam edecek Dolunay Sınıfı’nda yoğunluklu okuma ve yazma çalışmalarıyla dönem planlanır.

Öykü, deneme, roman yazarları ve şairlerle tanışma imkânının olacağı bu sınıfta kişinin izleyeceği rotanın belirlenmesine yardımcı olunur. Naime Erkovan’ın onayından geçen yazılar, eser sahibinin isteğine bağlı olarak vakfın bloğunda yayımlanır.

 

Yeni Ay Sınıfı (Üçüncü Kademe):

Üçüncü aşama “yazarlık atölyesi” diyebileceğimiz sürecin başladığı yer olacaktır. Yeni aydan ilham aldığımız bu sınıfımızda katılımcıların her ay birer öykü, deneme, şiir ya da roman parçası yazması planlanır. Üçüncü kademede öğrencilerin hocayla yoğun bir yazma sürecine girmesi beklendiğinden en fazla 2 yıl sürmesi düşünülen bu aşamada her sene sonu değerlendirme toplantısı yapılarak geçmiş dönem değerlendirilip sonuca göre bir sonraki sene planlanır.

Program 30 hafta olarak hazırlanır ve her sene başında güncellenir.

 

Genel Konular:

Her aşamada katılımcının istikrarlı olması, konuya ilgi göstermesi, kendisine verilen sorumlulukları yerine getirmesi istenir.

Vakıf ortamında yapılan derslerde MEB takvimi dikkate alınarak ara ve resmî tatillerde ders yapılmaz. Online derslerde ise resmî tatiller dışında ara verilmez. Her sene takvim güncellenerek duyurusu yapılır.

Yazmak, uzun bir yolculuğun, emek ve çalışmanın özetidir. Katılımcının sabırlı olması ve kendi iç dünyasına yolculuğunu yaparken bazen duraklamalar yaşayabileceğini, okulun bu duraksamalar için bir egzersiz alanı olduğunu bilmesi bizim açımızdan önemlidir.

Okumanın yazmaya güçlü etkisinin vurgulandığı okulumuzda, katılımcılarımızın iyi birer okuyucu olması da sağlanır. Yazmanın bir diğer yanı olan eserlerin yayımlanması konusunda ise İstev, katılımcılara bir taahhüt vermemekle birlikte Dolunay sınıfının bitiminde her öğrencinin durumunu Naime Erkovan ile görüşerek gerektiğinde katılımcı ile bir protokol imzalayabilir. 


Ders Başlangıcı: 17 Şubat 2020 ( Kontenjan 10 kişidir. Kişi sayısı tamamlandığında sınıf açılacaktır.)
Saat: 11:00
Gün: Pazartesi
Yer: Eyüp Bahariye Mevlevihanesi


        Yazarlık Okulu'na kaydınızı yaptırmak için lütfen aşağıdaki formu doldurunuz.Yazarlık Atölyesi öğrencilerimizin yazılarına http://istevinfo.blogspot.com.tr/ adresinden ulaşabilirsiniz.
Naime Erkovan

Bayburt doğumlu. Çocukluğunu geçirdiği Berlin'den 1990 yılında 
İstanbul'a geldi. Kadıköy İmam Hatip Lisesi'nin ardından Marmara Üniversitesi Alman Filolojisi'ni bitirdi. İstanbul Üniversitesi Alman Filolojisi'nde yüksek lisans eğitimini sürdürmektedir.

Karabatak, Hece, Varlık, Türk Edebiyatı ve Mühür dergilerinde 
öyküleri yayımlandı. Aynı zamanda çeviriler yapmakta. 'Kafka'dan Seçme Hikâyeler', 'Dönüşüm', 'Küçük Prens' çevirilerinden bazılarıdır.

Eserleri:

Beşinci Düğme (öykü, 2011)

Soğuk Taht (öykü, 2012)

Asılsız Hikâyeler (öykü, 2013)

Ay ve Güneş Kumpanyası (öykü, 2015)

Olay Berlin'de Geçiyor (Öykü, 2017)Site Haritası  |   Gizlilik Politikası  |   İletişim  |  
Tüm hakları saklıdır. © 2012 İlim Sanat Tarih Edebiyat Vakfı